Startup Weekend Olomouc

  Friday, September 13 - 15, 2019


 1. Overview
 2. Schedule
 3. Speakers
 4. Judges
 5. Coaches and Mentors
 6. Sponsors
 7. Organizing Team
Buy Tickets

Event Alerts and Updates

Get the latest on Techstars Startup Weekend, Olomouc, and other local events through Techstars Startup Digest.

Oops! Double-check that email address.

Startup Weekend Olomouc

Friday, September 13 - 15, 2019Friday, September 13 - 15, 2019
Event starts at 4:00 pm

Vault 42
Koželužská 31
Olomouc, Czech Republic 77900

Buy Tickets

(Ne)jen ženský klub

Pohybujete se v oblasti marketingu, PR, IT, grafiky, copywritingu, investic… Nezáleží na tom, jak velcí jste profesionálové, ale na tom, jaký máte zápal a chuť podílet se na nových věcech.
Máte nápad na produkt nebo službu, která by lidem usnadnila život? Často se v práci setkáváte s problémem, který vás zpomaluje a víte, jak ho vyřešit (ať už je to systém pro archivaci PR výstupů nebo rezervační aplikace pro restauraci)? Na 
Startup Weekendu ho můžete přivést na svět. Určitě tady sestavíte funkční tým, který vám s tím pomůže. Během 54 hodin si se svým týmem projdete celým procesem od generování nápadu, přes designování výsledného produktu/služby, jeho testování, přípravy business plánu a propagace, až po jeho launch před porotou, od které dostanete zpětnou vazbu a možná i převezmete i hlavní cenu.

Cena vstupenky na SW zahrnuje:
 • vstup na akci po celý víkend,
 • možnost navrhnout vlastní nápady na pitchingu v pátek večer
 • mentoring hvězd z českého startupového prostředí
 • moderátora XY (Ahoj, XY!)
 • 7x jídlo plus káva a čaje během víkendu
 • 1x úžasné tričko ze Startup weekendu
 • panel zkušených porotců, osobností z odvětví IT a startupů
---

(Not)only Women´s Club

You´re interested in marketing, public relations, IT, graphics, copywriting, investments... It doesn't matter how much experienced, but how enthusiastic and passionate about participating in new projects you are.
Do you have an idea for new product or service, that would make people's life easier? You often facing a problem at work, that slows you down and you know how to solve it (for example archiving PR outputs, reservation app for restaurants, etc.)?
On Startup Weekend you will have a great opportunity to bring your idea to the world. Surely you will put together a team to help you with that. Within 54 hours you will complete the whole process with the team - from generating an idea through designing the final product/service, testing it, preparing a business plan and promoting it, until the final launch in front of the jury. You will then receive feedback from the jury and who knows - maybe take the main prize.

The price of the SW ticket includes:
 • entrance to the event throughout the day
 • possibility to propose your own ideas during pitching on Friday night
 • mentoring by experts from the Czech startup environment· anchorman XY (Hello, XY!)
 • 7x meal plus coffee and tea during the weekend
 • 1x wonderful startup weekend t-shirt
 • a panel of experienced judges, IT and startups experts

See what it's all about

Learn More


EVENT SCHEDULE

Friday September 13th


4:00 pm
Registration
Arrive at the venue and get checked in


5:00 pm
Welcome & Speakers
Review agenda for the weekend and introduce speakers, coaches, and community leaders


5:30 pm
Lecture
How to pitch and finance your business


6:30 pm
Dinner & Networking
Eat food, share ideas, practice pitches, get to know fellow participants


7:00 pm
Pitches & Voting
Optionally line up to give your pitch, attendees vote for the top pitches


8:00 pm
Form Teams
Teams start forming and discussing ideas


8:30 pm
Begin Work
Start to formalize teams and take an inventory of skills. Be honest, and direct about what resources and skills are needed for the weekend. You may stay and work as late as the venue will allow

Saturday September 14th


9:00 am
Breakfast
Arrive, simple breakfast & coffee


9:30 am
Begin Work
Teams formed and setting up workspace for the weekend


12:30 pm
Lunch


1:00 pm
Check-In
After-lunch check-in, status reports, call for help


1:30 pm
Lecture
Marketing


2:30 pm
Coach Meetings
Coaches help teams one-on-one. They are here to help!


6:30 pm
Dinner


7:00 pm
Lecture
Self management (in Business)


10:00 pm
Check-In
After-dinner check-in, status reports, call for help


10:30 pm
Wrap-Up
Finished for the day. You may stay and work as late as the venue will allow

Sunday September 15th


9:00 am
Breakfast
Arrive, simple breakfast & coffee


10:00 am
Check-In
Coaches arrive. Final opportunity to ask questions


12:00 pm
Lunch


12:30 pm
Coach Meetings
Coaches arrive… ASK QUESTIONS


2:00 pm
Presentation Prep & Tech Check
Final hours of worktime should be focused on perfecting your presentation, tech-check for final presentations also takes place


3:30 pm
Final Presentations


4:15 pm
Afternoon snack


4:30 pm
Judging & Awards


5:00 pm
Go Home!Speakers


Vlaďka Závrská
Coach

Absolventka Univerzity Palackého, oboru sociologie a žurnalistika. Získala doktorát v oboru sociologie. Pracovala téměř deset let na akademické půdě a ve vzdělávání dospělých ve firmách a neziskových organizacích. Jako visiting professor působila na americké univerzitě a vrátila se zpět s rozhodnutím začít podnikat. Pohybuje se na startupové scéně. Její misí je podporovat chytré nápady a pomáhat profesně a osobnostně rozvíjet kohokoli, kdo na to má odvahu. Je autorkou Kniháře, moderního zápisníku na knihy, který umožnuje s každou přečtenou knihou růst.


Lukáš Hrdlička
Pitch Coach & TEDx Speaker

Lukas makes people great presenters. Founded Presenation.com, trained hundreds of people within Fortune500 corporations like Microsoft, Konica MInolta, UniCredit Bank and coached speakers for international conferences and competitions taking place in North America, Europe and Asia. He shared his story on TEDxEAL event in Denmark and created online courses with more than 15 000 satisfied participants.


Aleks Bozhinov
Mentor in marketing

Aleks Bozhinov has over 8 years of experience in Digital Marketing, Online Sales and Growthacking. In the past, Aleks had launched startups in the ecommerce, hydroponics and crowdsourcing sectors, raising several million USD via crowdfunding, Initial Coin Offering, angel and VC investments. He worked as a Business Development lead at Google and helped hundreds of businesses be successful online. For the last 3 years, Aleks is passionate about how blockchain can change societal order and decentralise wealth. He is from Sofia and loves to play football, travel around the world, give presentations, engage in business mentorship...to be continued

Event Judges


Martin Huňka
Innovation Ambassador, PwC Technology Consulting

Martin is a passionate digital native. He enjoys new technologies and innovations and works with them on daily basis at his PwC job. As an intrapreneur he applies a blend of design thinking, data analytics and technological excellence when working with his colleagues or clients. He always explores new business opportunities and business models and that is why he regularly participates at start-up weekends. 


Pavlína Louženská
Marketing & Love

Pavlína is a marketing and business consultant. She is a Lead Mentor in Google Developers Launchpad and a Strategist in technology studio manGoweb. 6 years ago she founded #HolkyzMarketingu, a female empowerment community for marketing professionals which currently unites 18 000+ women. She is a Transparency International Board member. She was selected to Aspen Institute Young Leaders Program (2017), YTILI Fellowship (2018) and Czech-German Young Professionals Program (2019).


Vlaďka Závrská
Coach

Absolventka Univerzity Palackého, oboru sociologie a žurnalistika. Získala doktorát v oboru sociologie. Pracovala téměř deset let na akademické půdě a ve vzdělávání dospělých ve firmách a neziskových organizacích. Jako visiting professor působila na americké univerzitě a vrátila se zpět s rozhodnutím začít podnikat. Pohybuje se na startupové scéně. Její misí je podporovat chytré nápady a pomáhat profesně a osobnostně rozvíjet kohokoli, kdo na to má odvahu. Je autorkou Kniháře, moderního zápisníku na knihy, který umožnuje s každou přečtenou knihou růst.


Martin Marek
Project Manager

Martin rád propojuje lidi, hledá inovativní nápady a pomáhá je realizovat, ať už prostřednictvím individuální práce s firmami a podnikateli nebo organizováním odborných či kreativních eventů. V CzechInvestu působí již třetím rokem v regionální kanceláři pro Olomoucký kraj, kde se věnuje mimo jiné rozvoji startupů, podpoře exportu a v neposlední řadě budování regionálního prostředí příznivého pro vznik nových projektů s nadnárodním potenciálem a pro rozvoj lokálních firem.


Lenka Franců
COO

Lenka je provozní ředitelka v neziskové organizaci Czechitas, která inspiruje a vzdělává nové talenty, ženy a děti, v informačních technologiích pro silnější konkurenceschopnost a diverzitu. Vystudovala obor Aplikované matematika: Ekonomie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Poté cestovala více než dva roky po celém světě, kde získávala zkušenosti a znalosti z odlišných kultur a různých pracovních prostředí. Do Czechitas nastoupila v létě v roce 2017 a měla na starosti partnerskou spolupráci za Brno. Poté se její role postupně rozvíjela od vedení nejrůznějších projektů, jako je Digitální akademie, Job Fair Czechitas nebo největší projekt Czechitas House v Brně, až po samotné výkonné řízení organizace.


Coaches and Mentors


Martin Andrle
Product Designer & Co-Founder

Martin works as a digital product designer at Status Quack which he co-founded and you can blame him for startupweekend movement in Czechia - startovani.cz. He has his own non-profit program for young talents, impacttravelers, who are sent to developing countries to make an impact. 


Jan Koudela
Business Designer

Jan Koudela je business designer a kopilot ve svobodné firmě Court of Moravia. Spojuje empatický přístup s designovým myšlením a tvrdou business strategií. Pomáhá firmám pojmenovat konkurenční výhody, uvědomit si skutečnou hodnotu a najít nové cesty, jak ji doručit zákazníkům.

Jan Koudela is a Business Designer and a co-pilot at democratic company Court of Moravia. He joins together empathy, design thinking and tough business strategy to help companies name competitive advantages, realize the value and find new forms of delivery.


Lukáš Hrdlička
Pitch Coach & TEDx Speaker

Lukas makes people great presenters. Founded Presenation.com, trained hundreds of people within Fortune500 corporations like Microsoft, Konica MInolta, UniCredit Bank and coached speakers for international conferences and competitions taking place in North America, Europe and Asia. He shared his story on TEDxEAL event in Denmark and created online courses with more than 15 000 satisfied participants.


Aleks Bozhinov
Mentor in marketing

Aleks Bozhinov has over 8 years of experience in Digital Marketing, Online Sales and Growthacking. In the past, Aleks had launched startups in the ecommerce, hydroponics and crowdsourcing sectors, raising several million USD via crowdfunding, Initial Coin Offering, angel and VC investments. He worked as a Business Development lead at Google and helped hundreds of businesses be successful online. For the last 3 years, Aleks is passionate about how blockchain can change societal order and decentralise wealth. He is from Sofia and loves to play football, travel around the world, give presentations, engage in business mentorship...to be continued


Dita Palaščáková
Personal development coach

Fundraiserka, konzultantka, koučka a lektorka v oblastech osobního, kariérního a organizačního
rozvoje, řízení změn a leadershipu. Ve své práci se více než na analýzu problémů zaměřuje na hledání
řešení, pracuje s hodnotami a klade důraz na odvahu ke konzistenci a autentičnosti – tedy na pilíře
osobního i organizačního úspěchu. Vede v ČR první a jedinečnou kampaň na podporu mladých
talentovaných vědců, ve fundraisingu jí jde hlavně o budování komunity lidí, která sdílí nadšení pro
věc a propojuje lidi, zdroje a nápady. Díky pěti dcerám je expertka na logistiku, závoznice, kuchařka,
pradlena, zdravotní sestra, módní poradkyně a mediátorka – jako každá žena hledající rovnováhu
mezi radostmi a výzvami v kloubení rodinného a pracovního života.


Richard Vodička
Designer

Richard Vodička je od podzimu 2018 ředitel studia designcité+, dříve proděkan pro zahraniční vztahy na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kurátor a organizátor výstav a prezentací týkajících se designu a výtvarného umění, v minulosti člen výkonné rady Zlínského kreativního klastru, stále člen Akademie designu České republiky, před veřejností utajený fotograf.


Event Sponsors, and Partners

The Startup Weekend Olomouc team is grateful for the support of local community partners without whom this event would not be possible.
Learn how to become a sponsor here.


Gold


Organizing Team

Techstars Startup Weekend Olomouc is 100% led by volunteer community leaders.
Learn how to get involved here

 • Alžběta
  Smejkalová
 • Ondřej
  Čejka

Facilitators


Simone Demelas
CEO of ARMNet.co

Sardinian, currently based in Rome. Degree in Natural Sciences, GIS and Satellite Remote Sensing expert, after working as GIS analyst decides to begin to understand how business works and was amazed by the startup universe. It all started in 2013 with the participation at Startup Weekend Cagliari, from there he fell into the black hole, participating in a lot of startupsweekend and working on his own projects. He is currently CEO of ARMNet, a company that deals with integrating augmented reality to the management of infrastructure networks. Passionate about technology in every aspect, music, fitness, new trends. Crossfit addited but also good food addicted, house music hard listener. There is always a different way to see things and solve problems and there is a song everything.Event Staff


Simone Demelas
CEO of ARMNet.co

Sardinian, currently based in Rome. Degree in Natural Sciences, GIS and Satellite Remote Sensing expert, after working as GIS analyst decides to begin to understand how business works and was amazed by the startup universe. It all started in 2013 with the participation at Startup Weekend Cagliari, from there he fell into the black hole, participating in a lot of startupsweekend and working on his own projects. He is currently CEO of ARMNet, a company that deals with integrating augmented reality to the management of infrastructure networks. Passionate about technology in every aspect, music, fitness, new trends. Crossfit addited but also good food addicted, house music hard listener. There is always a different way to see things and solve problems and there is a song everything.
Event Blog

See Full Blog


We haven't written any posts yet. Stay tuned!


×